Shuhet në moshën 65-vjeçare regjisori i njohur britanik Roger Michell. Ai ishte i njohur për filmin “Notting Hill”, një komedi romantike e vitit 1999 me aktoren e njohur të Hollywood-it Julia Roberts dhe Hugh Grant. Filmi ishte një sukses i madh dhe u nominua për tre “Golden Globes”.

Lajmi për ndarjen nga jeta të Michell, u njoftua nga agjenti i tij, sipas të cilit regjisori ka ndërruar jetë të mërkurën, pro pa dhënë detaje për shkakun e vdekjes. Djali i një diplomati britanik, Michell lindi në Afrikën e Jugut dhe jetoi në Bejrut, Damask dhe Pragë si fëmijë para se të kthehej në Britani.

Ai ka drejtuar shumë filma përfshirë “Changing Lanes” në vitin 2002 me Ben Affleck dhe Samuel L Jackson, “Venus”, filmi i fundit i Peter O’Toole dhe dy filma me Daniel Craig: “The Mother”, në 2002, dhe një adaptim i “Enduring Love” të Ian McEwan një vit më pas. I arsimuar në Kembrixh, Michell filloi karrierën e tij në teatër, duke u bërë ndihmës drejtor në Royal Court, ku punoi me John Osborne dhe Samuel Beckett.

Bashkëkohësit përfshinin Antonia Bird, Simon Curtis, Danny Boyle dhe bashkëpunëtorin Hanif Kureishi. Pas një qëndrimi 6-vjeçar në “Royal Shakespeare Company”, ai u bashkua me BBC-në si pjesë e skemës së tyre të re të drejtorëve, duke lënë gjurmët e tij me një version të “Kudahi’s The Buddha of Suburbia”, një përshtatje historike të Jane Austen’s Persuasion dhe një shfaqje televizive, “My Night with Reg”.

Michell drejtoi prodhime të shumta kryesore në Teatrin Kombëtar, përfshirë Blue/Orange me Bill Nighy, Andrew Lincoln dhe Chiwetel Ejiofor. Ai gjithashtu vazhdoi të punojë në televizion me mini-serialin “The Lost Honour of Christopher Jefferies”, i shkruar nga Peter Morgan dhe me Yason Watkins dhe fitoi Bafta-n e dytë në 2014.

Ai punoi me Bill Murray në dramën “FDR Hyde Park në Hudson” dhe përsëri me Kureishi në “Le Week-End”. Michell ishte i martuar me aktoren Kate Buffery, me të cilën kishte dy fëmijë, Rosanna dhe Harry. Pas divorcit, ai u martua me aktoren Anna Maxwell Martin, me të cilën kishte dy vajza, Maggie dhe Nancy. Dyshja u ndanë vitin e kaluar. Vdekja e papritur e Michell-it i tronditi të gjithë.

Leave a Reply